Our range of products include cardamom sorting machine and cucumber seeds sorting machine.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 1 TPH |
| Capacity | 500kg |
| Sorting Medium | Grain |
| Channels | 64 |
| Reject Hoppers | 1 |
| Power Load | 2 kW |
| Accuracy | 99% |
| Usage/Application | Cardamom sorting machine |
| Model Name/Number | AURA 64 |
| Production Rate | 500kg/hr |
| CCD Sensor | Yes |
| Wide View Camera Lens | Yes |
| Brand | AURA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Sorting Capacity | 500 kg/hr |
| Sorting Technology | Color Sorter |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| No Of Chutes | 1 Chute |
| Usage/Application | Grains |
| Type Of Machines | Color Sorting Machine |
| Weight | 270 Kg |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Brand | Aura |
| Dimensions(lxbxh) | 875*1550*1320 |
| Material | Steel |
| Pulses Type | All Pulses |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
Sundaram P (MD)
Classic Technologies
288 B, Gowthamapuri Nagar, Thanneerpandal , Peelamedu
Coimbatore - 641004, Tamil Nadu, India