Offering you a complete choice of products which include toor dal color sorter - aura 192, grain color sorting machine, fenugreek sorting machines, pumpkin seed sorting machine, watermelon seed sorting machine and toor dal color sorter - aura 128.
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Channels | 192 Channel |
| Throughput | 1.5 ton/hr |
| Vision System | RGB Camera |
| Sorting Accuracy | ≥99 % |
| Ejector Type | High Speed Valve |
| Hopper Type | Vibration Feed |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 2.0 - 2.5 T/ Hr |
| Motor power | 10 HP |
| Voltage | 220 V / 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Types of pulses | All Pulses |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 1 TPH |
| Capacity | 1 - 1.5 T/H |
| Channels | 64 |
| Grain Type | Wheat, Millet, Maize, Pulses, Mixed grain, Seeds |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Accuracy | 99% |
| Voltage | 220 V |
| Power Consumption | 1 Kw |
| Camera | Tri-chromatic |
| Brand | Aura |
| Warranty | 1 year |
| Air Compressor | 5HP |
| Model Name/Number | Aura C1 64 channels |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1100000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Channels | 128 Channels |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 1.5 KVA |
| Capacity | 1.5 - 2 Tonn/Hr |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Machinery Weight | 350 KG |
| Air Consumption | 7.5 HP |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 1240*1710*1720 |
| Model Name/Number | Aura Classic 128 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Sorting Capacity | 500 kg/hr |
| Sorting Technology | Color Sorter |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| No Of Chutes | 1 Chute |
| Weight | 270 Kg |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Brand | Aura |
| Dimensions(lxbxh) | 875*1550*1320 |
| Material | Steel |
| Pulses Type | All Pulses |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1100000 / Piece Get Latest Price
| Sorting Capacity | 200 |
| Sorting Technology | Color Sorter |
| Capacity | 1.5 - 2 Tonn/Hr |
| No Of Chutes | 2 Chute |
| Weight | 350 Kg |
| Model Name/Number | Aura Classic 128 |
| Brand | Aura |
| Dimensions(lxbxh) | 1555*1710*1720 |
| Material | Steel |
| Pulses Type | All Pulses |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 950000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 5 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 1.5 - 2.0 T/ Hr |
| Types of pulses | All Pulses |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 220V / 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 2200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4.5 - 5 Tonn/Hr |
| Accuracy | 98% |
| Brand | Aura |
| Power Consumption | 10KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | Aura Classic 512 |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 1700 Kg |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 40HP |
| Channels Chutes | 8 Chute (512 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 3130*1710*1740 |
| I Deal In | New Only |
| Surface Finish | Flatted |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
Sundaram P (MD)
Classic Technologies
288 B, Gowthamapuri Nagar, Thanneerpandal , Peelamedu
Coimbatore - 641004, Tamil Nadu, India