Pioneers in the industry, we offer garlic sorting machine and color sorter machine from India.
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 500 kg/hr |
| Capacity | 0.5 - 1 Tonn/Hr,0.5 - 1 Tonn/Hr |
| Machine Type | Color sorter |
| Grade Type | Color |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Accuracy | 98% |
| Voltage | 220 V |
| Power Consumption | 1KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| Brand | Aura |
| Automation Grade | Automatic |
| CCD Sensor | Yes |
| Dimension | 875*1550*1320 |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 270 Kg |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 5 HP |
| Channels Chutes | 1 Chute (64 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 875*1550*1320 |
| Surface Finish | Flatted |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1299999 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 - 2.5 Tonn/Hr |
| Accuracy | 98% |
| Power Consumption | 2KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| Brand | Aura |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 500 KG |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 15HP |
| Channels Chutes | 3 Chute (192 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 1555*1710*1720 |
| Surface Finish | Flatted |
| Model Name/Number | Aura Classic 192 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
Sundaram P (MD)
Classic Technologies
288 B, Gowthamapuri Nagar, Thanneerpandal , Peelamedu
Coimbatore - 641004, Tamil Nadu, India