Prominent & Leading Manufacturer from Coimbatore, we offer pepper color sorter - aura classic 64, pepper color sorter - aura classic 320, pepper color sorter - aura classic 384, pepper color sorter - aura classic 448, pepper color sorter machine and pepper color sorter - aura classic 256.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 500 kg/hr |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| Channels | 64 |
| Grain Type | Pulses, Seeds, Wheat, Millet, Mixed grain, Maize |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Accuracy | 98% |
| Voltage | 220 V |
| Power Consumption | 1KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| Brand | Aura |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 270 KG |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 5 HP |
| Channels Chutes | 1 Chute (64 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 875*1550*1320 |
| Surface Finish | Flatted |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1600000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 3 TPH |
| Capacity | 3 - 4 Tonn/Hr |
| Channels | 320 |
| Sorting Medium | Spices |
| Grain Type | Maize, Mixed grain, Seeds, Millet, Pulses, Wheat |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Accuracy | 98% |
| Voltage | 220 V |
| Reject Hoppers | 5 |
| Power Load | 5 kW |
| Power Consumption | 5KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| Brand | Aura |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 1020 KG |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 25 HP |
| Channels Chutes | 5 Chute (320 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 2185*1710*1720 |
| I Deal In | New Only |
| Surface Finish | Flatted |
| Model Name/Number | Aura Classic 320 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 4 TPH |
| Capacity | 3.5 - 4 Tonn/Hr |
| Channels | 384 |
| Grain Type | Maize, Wheat, Mixed grain, Millet, Seeds, Pulses |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Accuracy | 98% |
| Voltage | 220 V |
| Power Consumption | 5KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| Brand | Aura |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 1020 KG |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 25 HP |
| Channels Chutes | 6 Chute (384 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 2185*1710*1720 |
| Surface Finish | Flatted |
| Model Name/Number | Aura Classic 384 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 2100000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 3 TPH |
| Capacity | 5 tn / hr |
| Channels | 448 |
| Grain Type | Pulses, Mixed grain, Wheat, Seeds, Millet, Maize |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Accuracy | 99% |
| Voltage | 220 V |
| Camera | Tri-chromatic |
| Brand | Aura colour sorter |
| Model Name/Number | Aura 320 channel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 110-250V |
| Dimension | 1308 x 476 x 1426 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 -60 Hz |
| Capacity | 300 Kg / Hour |
| Channels | 32 |
| Weight(Kg) | 148 kg |
| Power | 0.8 Kw |
| Sorting Accuracy(%) | >=99 |
| Rejection Rate | >=8:1 |
| Air Consumption (CFM) | 20 CFM |
| Model Name/ Number | Aura C32 |
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2.5 - 3 Tonn/Hr |
| Accuracy | 98% |
| Brand | Aura |
| Power Consumption | 3KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | Aura Classic 256 |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 800 KG |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 20HP |
| Channels Chutes | 4 Chute (256 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 1870*1710*1720 |
| I Deal In | New Only |
| Surface Finish | Flatted |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
Sundaram P (MD)
Classic Technologies
288 B, Gowthamapuri Nagar, Thanneerpandal , Peelamedu
Coimbatore - 641004, Tamil Nadu, India