Prominent & Leading Manufacturer from Coimbatore, we offer moong dhal sorting machine, masoor dhal sorting machine, avarai dal sorting machine, pulses sorting machine, toor dal sorting machine and bauger sorting machine.
₹ 1150000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 1 ton/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Vision System | RGB Camera |
| Channels | 128 Channels |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 1.5 KVA |
| Capacity | 1.5 - 2 Tonn/Hr |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Machinery Weight | 350 KG |
| Air Consumption | 7.5 HP |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 1240*1710*1720 |
| Model Name/Number | Aura Classic 128 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1150000 / Piece Get Latest Price
| Output Capacity | 3 Ton/hour |
| Operation Mode | Automatic |
| Channels | 128 Channels |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 1.5 KVA |
| Capacity | 1.5 - 2 Tonn/Hr |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 7.5 HP |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 1240*1710*1720 |
| Model Name/Number | Aura Classic 128 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 649999 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Channels | 64 Channels |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 1 KVA |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Machinery Weight | 270 KG |
| Air Consumption | 5 HP |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 875*1550*1320 |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Channels | 320 Channels |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 25 HP |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 5 KVA |
| Capacity | 3 - 4 Tonn/Hr |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Machinery Weight | 1020 Kg |
| Air Consumption | 25 HP |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 2185*1710*1720 |
| Model Name/Number | Aura Classic 320 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1199999 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Channels | 192 Channels |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 15 Hp |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 2 KVA |
| Capacity | 2 - 2.5 Tonn/hr |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Machinery Weight | 500 KG |
| Air Consumption | 15 Hp |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 1555*1710*1720 |
| Model Name/Number | Aura Classic 192 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Channels | 64 Channels |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 1 KVA |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Machinery Weight | 270 KG |
| Air Consumption | 5 HP |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 1240*1710*1720 |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Channels | 192 Channels |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 2 KVA |
| Capacity | 2 - 2.5 Tonn/hr |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Machinery Weight | 500 KG |
| Air Consumption | 15 Hp |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 1555*1710*1720 |
| Model Name/Number | Aura Classic 192 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Pulses | All Pulses |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Channels | 64 Channels |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 1KVA |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Machinery Weight | 270 KG |
| Air Consumption | 5 HP |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 875*1550*1320 |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
Sundaram P (MD)
Classic Technologies
288 B, Gowthamapuri Nagar, Thanneerpandal , Peelamedu
Coimbatore - 641004, Tamil Nadu, India