Manufacturer of a wide range of products which include plastic granules color sorter machine and multigrain sorting machine.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Kg/Hr) | 1000 |
| Capacity | 100kg to 1000kg |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 230V |
| Size | 800 x 1000 x 1500mm |
| Brand | Aura |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Phase | 1/3 |
₹ 649999 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 1 TPH |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| Channels | 64 |
| Grain Type | Maize, Millet, Wheat, Pulses, Mixed grain, Seeds |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Accuracy | 98% |
| Voltage | 220 V |
| Power Consumption | 1KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| Brand | Aura |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 270 KG |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Country of Origin | Made in India |
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
Sundaram P (MD)
Classic Technologies
288 B, Gowthamapuri Nagar, Thanneerpandal , Peelamedu
Coimbatore - 641004, Tamil Nadu, India