We are a leading Manufacturer of fennel seeds sorting machine, coriander seed sorting machines, tamarind seed sorting machines, pumpkin seed sorting machine, tamarind seed color sorter and toor daal sorting machine from Coimbatore, India.
₹ 1099999 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 2 TPH |
| Channels | 128 |
| Capacity | 1.5 - 2 Tonn/Hr |
| Sorting Medium | Spices |
| Weight | 350 Kg |
| Model Name/Number | Aura Classic 128 |
| Brand | Aura |
| Dimensions(lxbxh) | 1240*1710*1720 |
| Material | Steel |
| Pulses Type | All Pulses |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1199999 / Piece Get Latest Price
| Sorting Capacity | 500 kg/hr |
| Sorting Technology | Color Sorter |
| Capacity | 2 - 2.5 Tonn/Hr |
| No Of Chutes | 2 Chute |
| Usage/Application | Grains |
| Weight | 500 KG |
| Model Name/Number | Aura Classic 192 |
| Brand | Aura |
| Dimensions(lxbxh) | 1555*1710*1720 |
| Material | Steel |
| Pulses Type | All Pulses |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Sorting Capacity | 500 kg/hr |
| Sorting Technology | Color Sorter |
| Capacity | 1.5 - 2 Tonn/Hr |
| No Of Chutes | 3 Chute |
| Weight | 350 Kg |
| Model Name/Number | Aura Classic 128 |
| Brand | Aura |
| Dimensions(lxbxh) | 1240*1710*1720 |
| Material | Steel |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 649999 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 1 TPH |
| Channels | 64 |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| Sorting Medium | Grain |
| Weight | 270 Kg |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Brand | Aura |
| Dimensions(lxbxh) | 875*1550*1320 |
| Material | Steel |
| Pulses Type | All Pulses |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Sorting Capacity | 500 kg/hr |
| Sorting Technology | Color Sorter |
| Capacity | 1.5 - 2 Tonn/Hr |
| No Of Chutes | 1 Chute |
| Weight | 270 Kg |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Brand | Aura |
| Dimensions(lxbxh) | 875*1550*1320 |
| Material | Steel |
| Pulses Type | All Pulses |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Channels | 64 Channels |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 1 KVA |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Machinery Weight | 270 Kg |
| Air Consumption | 5 HP |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 875*1550*1320 |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Output Capacity | 2 Ton/hour |
| Operation Mode | Automatic |
| Channels | 256 Channels |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 20 Hp |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 3 KVA |
| Capacity | 2.5 - 3 Tonn/Hr |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Machinery Weight | 800 Kg |
| Air Consumption | 20 HP |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 1870*1710*1720 |
| Model Name/Number | Aura Classic 256 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
Sundaram P (MD)
Classic Technologies
288 B, Gowthamapuri Nagar, Thanneerpandal , Peelamedu
Coimbatore - 641004, Tamil Nadu, India