Leading Manufacturer of seeds optical color sorter machine, plastic color sorter, mosambi seeds sorting machines, cucumber seeds sorting machines, lotus seeds sorting machines and optical sorting machine from Coimbatore.
₹ 649999 / Piece Get Latest Price
| Sorting Capacity | 1000 kg/hr |
| Throughput | 2 TPH |
| Sorting Technology | Color Sorter |
| Capacity | 100-1000 Kg |
| Channels | 196 |
| No Of Chutes | 3 Chute |
| Grain Type | Mixed grain |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Aura |
| Model Name/Number | Aura 192 |
| Dimension | 850 x 1200 x 1900mm |
| Voltage | 230V |
| Power Requirement Kva | 2KVA |
| Frequency | 50/60Hz |
| Pressure | 8 to 10 Bar |
| Air Compressor | 7.5 HP |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Models | Channels | Capacity(T/H) | Voltage (V) | Power(KVA) | Compressor(Hp) | Air Pressure(Bar) | Weight(Kg) | Dimension(LxWxH in mm) |
| Aura C4 | 320 | 3.5 - 6.0 | 220V/50HZ | 2 | 25 | 0.25-6 | 1030 | 2094 x 1725 x 1917 |
| Aura C5 | 400 | 4.5 - 7.5 | 220V/50HZ | 3 | 30 | 0.25-6 | 1220 | 2484 x 1725 x 1917 |
| Aura C6 | 480 | 5.0 - 8.5 | 220V/50HZ | 3.5 | 35 | 0.25-6 | 1350 | 2874 x 1725 x 1917 |
| Aura C7 | 560 | 6.0 - 10.0 | 220V/50HZ | 4 | 40 | 0.25-6 | 1510 | 3264 x 1725 x 1917 |
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Particle Form | Granules |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| Channels | 4 chute |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Camera | Tri-chromatic |
| Weight | 270 KG |
| Brand | Aura |
| Voltage | 220 V |
| Power Consumption | 1KVA |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 5 HP |
| Channels Chutes | 1 Chute (64 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 875*1550*1320 |
| Surface Finish | Flatted |
| Model Name/Number | Aura - Nex |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Sorting Capacity | 500 kg/hr |
| Sorting Technology | Color Sorter |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| No Of Chutes | 1 Chute |
| Weight | 270 Kg |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Brand | Aura |
| Dimensions(lxbxh) | 875*1550*1320 |
| Material | Steel |
| Pulses Type | All Pulses |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Sorting Capacity | 500 kg/hr |
| Sorting Technology | Color Sorter |
| Capacity | 2 - 2.5 Tonn/Hr |
| No Of Chutes | 2 Chute |
| Weight | 500 KG |
| Model Name/Number | Aura Classic 192 |
| Brand | Aura |
| Dimensions(lxbxh) | 1555*1710*1720 |
| Material | Steel |
| Pulses Type | All Pulses |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Sorting Capacity | 500 kg/hr |
| Sorting Technology | Color Sorter |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| No Of Chutes | 1 Chute |
| Weight | 270 Kg |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Brand | Aura |
| Dimensions(lxbxh) | 875*1550*1320 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Steel |
| Pulses Type | All Pulses |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | 98% |
| Power Consumption | 1KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| Material | steel |
| Weight | 270 Kg |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 5 HP |
| Channels Chutes | 1 Chute (64 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 875*1550*1320 |
| I Deal In | New Only |
| Surface Finish | Flatted |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Channels | 64 Channels |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 1KVA |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Machinery Weight | 270 KG |
| Air Consumption | 5 HP |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 875*1550*1320 |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Capacity | 200 Kgs onwards |
| Motor Power | 5 HP |
| Model Name/Number | AURA 64 |
| Brand | Aura |
| Sorting Accuracy | 100% |
| Warranty | 1 year |
| Suitable For | Groundnut sorting |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Accuracy | 98% |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction | MS |
| Power Consumption | 1KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| Head Pulses Recovery | 80-90% |
| Brand | Aura |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 270 KG |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Machinery Weight | 270 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 5 HP |
| Channels | 64 Channels |
| Operating Voltage | 220 V |
| Dimension | 875*1550*1320 |
| Dimension L X W X H Inches | 875*1550*1320 |
| Surface Finish | Flatted |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
Sundaram P (MD)
Classic Technologies
288 B, Gowthamapuri Nagar, Thanneerpandal , Peelamedu
Coimbatore - 641004, Tamil Nadu, India