Pioneers in the industry, we offer coffee bean sorting machine and coffee bean color sorter machine from India.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Capacity | 3 - 4 Tonn/Hr |
| Voltage | 220V |
| Model Name/Number | Aura Classic 320 |
| Material | Steel |
| Power Consumption | 5 KVA |
| Brand | Aura |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 220kg to 300 kg /H |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 110-250 V |
| Model Name/Number | Aura C32 |
| Brand | Aura |
| Power Consumption | 0.8 kw |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 148 kg |
| Air Consumption (CFM) | 20 CFM |
| Sorting Accuracy(%) | >=99 |
| Rejection Rate | >=8:1 |
| Channels | 32 |
| Dimension | 1308 x 476 x 1426 mm |
Sundaram P (MD)
Classic Technologies
288 B, Gowthamapuri Nagar, Thanneerpandal , Peelamedu
Coimbatore - 641004, Tamil Nadu, India