Pioneers in the industry, we offer rice colour sorting machines and color sortex machine garlic from India.
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 1 TPH |
| Capacity | 700 - 1000Kg / hr |
| Channels | 64 |
| Rice Type | Parboiled, Non basmati, Basmati, Raw rice, Boiled rice |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Accuracy | 99% |
| Voltage | 220 V |
| Power Consumption | 1Kw |
| Camera | Tri-chromatic |
| Brand | Aura |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Rice |
| Model Name/Number | Aura 64 Channel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Accuracy | 98% |
| Voltage | 220/50 |
| Weight | 350kg |
| Country of Origin | Made in India |
Sundaram P (MD)
Classic Technologies
288 B, Gowthamapuri Nagar, Thanneerpandal , Peelamedu
Coimbatore - 641004, Tamil Nadu, India