Our range of products include chana dal color sorting machine - aura64, grain color sorter 64 channel, grain color sorter, grain color sorting machine 128 channel, white double beans sorting machine and multi grain sorting machine.
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Channels | 64 Channel |
| Throughput | 500 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Vision System | RGB Camera |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Sorting Accuracy | ≥99 % |
| Ejector Type | High Speed Valve |
| Motor Power | 5 HP |
| Hopper Type | Vibration Feed |
| Capacity | 1 |
| Voltage | 220 V/ 50 Hz |
| Warranty | 1 year |
| Model Name/Number | Aura 64 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 1 TPH |
| Channels | 64 |
| Grain Type | Mixed grain, Wheat, Maize, Millet, Pulses, Seeds |
| Accuracy | 99.9% |
| Reject Hoppers | 1 |
| Power Load | 2 kW |
| Vision System | RGB camera |
| Phase | Single Phase |
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 3 TPH |
| Channels | 256 |
| Grain Type | Maize, Millet, Pulses, Seeds, Wheat, Mixed grain |
| Accuracy | 99.9% |
| Reject Hoppers | 2 |
| Power Load | 3 kW |
| Vision System | RGB camera |
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 2 TPH |
| Channels | 128 |
| Grain Type | Wheat, Pulses, Seeds, Maize, Millet, Mixed grain |
| Accuracy | 99.9% |
| Reject Hoppers | 1 |
| Power Load | 2 kW |
| Vision System | RGB camera |
| Phase | Single Phase |
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Output Capacity | 1 Ton/hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | 98% |
| Power Consumption | 1KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| Capacity | 1 - 1.5 Tonn/Hr |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 270 KG |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 5 HP |
| Channels Chutes | 1 Chute (64 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 875*1550*1320 |
| Surface Finish | Flatted |
| Model Name/Number | Aura Classic 64 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1750000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4.5 - 5 Tonn/Hr |
| Accuracy | 98% |
| Brand | Aura |
| Power Consumption | 7.5 KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | Aura Classic 384 |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 1450 KG |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 30HP |
| Channels Chutes | 6 Chute (384 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 2815*1710*1720 |
| I Deal In | New Only |
| Surface Finish | Flatted |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 800000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 5 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Type of Pulses | All Pulses |
| Capacity | 1 - 1.5 T / Hr |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 1 TPH |
| Capacity | 1.5 - 2 Tonn/Hr |
| Channels | 64 |
| Grain Type | Millet, Pulses, Maize, Wheat, Seeds, Mixed grain |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | 98% |
| Power Consumption | 1.5 KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 350 KG |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 7.5HP |
| Channels Chutes | 2 Chute (128 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 1240*1710*1720 |
| Surface Finish | Flatted |
| Model Name/Number | Aura Classic 128 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 3 TPH |
| Capacity | 3 - 4 Tonn/Hr |
| Channels | 320 |
| Gram Type | Black gram, Chickpea, Chana, Green gram, Bengal gram |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | 98% |
| Power Consumption | 5KVA |
| Camera | Tri-chromatic |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 1020 KG |
| Sensor Pixels | 16200 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Consumption | 25 HP |
| Channels Chutes | 5 Chute (320 Channels) |
| Ejector Valves Speed | 1 ms |
| Dimension L X W X H Inches | 2185*1710*1720 |
| Surface Finish | Flatted |
| Model Name/Number | Aura Classic 320 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features :
Camera : Precise image scanning with 16200 Pixel lens with 20,000 scans per second .
Electronic : Precise image scanning with 16200 Pixels lens.
Technology : Highly integrated real time automated (IoT) technology and 3d recognizing technology for accurate identification of material.
Interior Design : Special design for sorting colour and shape to ensure accuracy.
Services : Self-diagnosis and self-tuning technology for easy serviceability, Low maintenance and less power consumption.
Quality : We provide outstanding products and unsurpassed service that, together, deliver, premium value to our customer.
Interface : User friendly options on touch screen for easy access of the interface.
Electro : Electro-magnetic ejector for accurate flow of air.
Uniform : Uniform flow feeder for uninterrupted inputs.
Sundaram P (MD)
Classic Technologies
288 B, Gowthamapuri Nagar, Thanneerpandal , Peelamedu
Coimbatore - 641004, Tamil Nadu, India